2024. augusztus 28-31. között Rómában rendezték meg az Európai Régészeti Szövetség (European Association of Archaeologists) 31. konferenciáját, melyen több ezer résztvevő több mint 300 szekcióban mutatta be kutatási eredményeit. A régészeken kívül a bioarchaeológia minden területén dolgozó szakember prezentálta eddigi munkáját, így az Archaeogenomikai Intézet több munkatársa is.
Gyuris Balázs, intézetünk segédmunkatársa és az ELTE Biológia Doktori Iskolájának doktorandusz hallgatója első szerzője egy frissen elkészült tanulmánynak, amely a Dél-Urál vidéke és a 10. századi magyarországi honfoglalók között keres kapcsolatokat. A cikk megjelenése a közeljövőben várható, addig is elérhető a bioRxiv oldalán.
A napokban megjelent Válasz Online cikkben Zsuppán András a tihanyi Királykripta felújításáról, az ott őrzött csontokkal kapcsolatos, illetve az almádi és bakonybéli kutatásokról is ír, amelyekben az Archeogenomikai Intézet munkatársai is részt vettek. Az említett kutatásokból vándorkiállítás is nyílt, amelynek következő állomása Tihany után Bakonybél lesz.
A horvátországi Drávaszög és a szlovákiai Zobor-vidék magyar anyanyelvű lakosságának apai és anyai eredetű genetikai összetételét vizsgáló kutatásunk eredményeiből a napokban jelent meg tanulmány a Nature kiadói csoport Scientific Reports tudományos folyóiratában Borbély Noémi, intézetünk tudományos segédmunkatársának, az ELTE doktoranduszának elsőszerzőségével.
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.