Árpád-ház Program V.1. részprojekt: Árpád-kori magyarság embertani-genetikai képe
Projekt azonosító: 39509/2018/KFSZ
A feladat teljes megvalósításának ütemezése: 2018-2023.
Megvalósító intézmények: Magyar Természettudományi Múzeum, HUN-REN BTK Archeogenomikai és HUN-REN BTK Régészeti Intézet, Szegedi Tudományegyetem.
A projekt az Árpád-kori Kárpát-medence népességének átfogó antropológiai és genetikai vizsgálatához kíván modern alapokat lerakni, beleértve az Árpádok országában élő 10-13. századi népesség embertani hagyatékának módszeres összegyűjtését és a jelenleg ismert nemzetközi szintű természettudományi módszerekkel és laboratóriumi műszerekkel való elemzését. Az elsődleges feladat a 8-13. századi (avar kor, honfoglalás kor és Árpád-kor) népességtörténeti-történeti szempontból kiemelt fontosságú régiói embertani anyagának komplex osteoarcheológiai és összehasonlító genetikai vizsgálatával a mintázatok és kontinuitás-diszkontinuitás viszonyainak tanulmányozása. A mintavétel antropológusok, régészek, történészek ajánlásai alapján történik, és a csoportok lehető legszélesebb és legmélyebb genetikai jellemzésére irányul, ami választ adhat a régészeti-történeti összefüggésekre. Ennek érdekében a projekt célja antropológiai adatbázis, hazai és nemzetközi konferenciák és publikációk, magyar nyelvű projektzáró könyv megvalósítása.
A részprojekten belüli feladata a Régészeti Intézetnek és az Archeogenomikai Intézetnek: a Kárpát-medence 7-13. századi népességeinek genetikai vizsgálata.
A projektben dolgozó munkatársak: Benkő Elek (BTK RI), Merva Szabina (BTK RI), Mende Balázs Gusztáv (BTK AGI) , Szécsényi-Nagy Anna (BTK AGI), Szeifert Bea és Gerber Dániel (BTK AGI, ELTE TTK).
Kárpát-medence mai népességének populációgenetikai kutatása
A tervezett kutatás alapfeladata új humán DNS mintagyűjtés a Kárpát-medence három kiválasztott, népességtörténetileg viszonylag izolált magyar ajkú populációjából (Drávaszög, Székelyudvarhely és Zoboralja térségéből). Elsődleges célunk az új mintakészlet használatával minél régebbi, helyi anyai és apai leszármazási vonalak detektálása. A jelen kutatási terv egyik alap hipotézise, hogy bizonyos faluközösségekben végzett DNS mintavétellel, a mintaadók gondos kiválasztásával és felmenőik dokumentálásával, a Kárpát-medence 19. századi népességének anyai és apai génállományát jellemezhetjük, elkerülve az elmúlt 100-150 év népmozgásait. Alapvető kérdésünk, hogy vajon mennyire egységesek vagy éppen különbözőek genetikailag ezek a populációk, megfigyelhető-e valamilyen regionális genetikai struktúra?
Az anyai leszármazási vonalakat 300 teljes mitokondriális genom szekvenálásával tipizáljuk, így egy olyan adatbázis készül, amely szekvencia alapú filogenetikai, filogeográfiai elemzéseket tesz lehetővé. Az eredmények jelentős minőségi ugrást jelentenek majd a korábbi, a mitokondriális genom párszáz bázis pár hosszú kontroll régióját felölelő adatsorokhoz képest.
Az apai leszármazási vonalakat tömeges Y SNP és STR vizsgálatokkal kutatjuk, mellyel célunk az, hogy betekintést nyerjünk a három régió Y kromoszomális variabilitásába is. További célunk a genetikai eredet és örökség szempontjából releváns autoszomális markerek (cirka 690 ezer SNP) microarray alapú vizsgálata a három mintacsoportból. Ezen vizsgálat a populációk közötti genetikai különbségek vagy éppen azonosságok statisztikai módszereken alapuló meghatározását teszik lehetővé. Később pedig alapját képezi majd a tervezett archaikus-recens autoszomális összehasonlító vizsgálatoknak. Az eredmények új lehetőségeket nyitnak nem csak a recens populációk kutatása terén, hanem a történeti korú népességek genetikai hagyatékának összehasonlító elemzéseiben is. A mintapool a jelenlegi keretek között finanszírozható terveken túl később további kutatások alapjául is szolgálhat.
A kutatásnak szélesebb társadalmi jelentősége is van: lehetőséget ad a mai magyarság genetikai összetételének földrajzi és történeti keretben való értelmezésére, azonban nem célunk a "magyarság" genetikai alapú meghatározása vagy igazolása.
Projekt vezető kutatója: Szécsényi-Nagy Anna
A projektben résztvevő kutatók: Egyed Balázs (ELTE TTK), Pamjav Horolma (NSZKK), Mende Balázs G. (BTK AGI), Máthé István (Sapientia), Borbély Noémi (BTK AGI), Robert Selan (BTK AGI)
Projekt azonosítója: FK 127938 (forrás: NKFI Alap, futamidő: 2018. november 1. - 2023. október 31.)
Partner intézmények: ELTE TTK Genetika Tanszék, Nemzeti Szakértői és Kutató Központ Genetikai Szakértői Intézet (NSZKK GSZI) Referencia-minta Vizsgáló Osztály, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem, Haáz Rezső Múzeum
Projekt eredményei: Ősi apai és anyai leszármazási vonalak kutatása az erdélyi Székelyudvarhely térségében
Molekuláris antropológiai kutatás a magyar etnogenezis területén
A 2019-ben elnyert Tématerületi Kiválósági Program keretében elindult molekuláris antropológiai kutatás célja a magyar nép történetének természettudományos eszközökkel való kutatása mind a ma élő népességek, mind a régészeti ásatásokon feltárt emberi csontmaradványok vizsgálatával.
A kutatásban résztvevők: Fóthi Erzsébet (HUN-REN BTK AGI), Fóthi Ábel (HUN-REN BTK AGI), Makra Szabolcs (HUN-REN BTK AGI), Krizsik Virág (HUN-REN BTK AGI), Dudás Eszter (NSZKK), Évinger Sándor (MTM), Madaras László (Damjanich János Múzeum), Szigeti Judit (Várgondnokság), Rózsa Zoltán (Várgondnokság), Balázs János (SZE), Dóra Szegő (HUN-REN BTK AGI).
A kutatás három, egymást kiegészítő területen valósul meg:
1. Archeogenetikai vizsgálatok:
A magyar nép őstörténete tág földrajzi környezetben valósult meg, de alapvetően három nagy csoportba soroljuk a vizsgálandó leleteket. Egyrészt idetartoznak a Kárpát-medence valamennyi történeti korszakához tartozó népességek hagyatékai ˗ beleértve a magyar hódítást megelőző és az azt követő időkét is, hiszen ők is a ma élő magyarság őseinek tekintendők ˗, másrészt a honfoglaló magyar törzsek keleti vándorlásának hagyatékai. A molekuláris antropológiai kutatócsoport célkitűzése az, hogy a magyar etnogenezis alapvető kérdéseire keressen választ: a Kárpát-medencében évezredeken át megjelenő, megtelepedő vagy átvonuló népességek milyen mértékben vettek részt a mai magyar nép kialakulásában; milyen rokoni kapcsolatban vagyunk Európa más népeivel; a hun, az avar és a honfoglalás korban megjelenő népek mely eurázsiai területekről érkeztek hazánkba és milyen etnogenetikai viszonyban vannak egymással és más népességekkel.
A következő években a magyar etnogenezis mindhárom Kárpát-medencei szakaszában szeretnénk új eredményeket elérni:
- Elkezdjük a Kárpát-medence autochton népességének vizsgálatát az egyetlen olyan, nagy sírszámú temetővel, amely már a magyar honfoglalás előtt nyílt és közel három évszázadon át folyamatosan használatban volt – Halimba-Cseres, 9-12. század;
- Folytatni szeretnénk a honfoglaló magyarok genetikai sokszínűségének jellemzését egy olyan régió vizsgálatával, amely eddig kimaradt a kutatásból – Heves és Szolnok megye honfoglalás kori temetői;
- Elkezdjük a később csatlakozott népek megismerését az ország egyetlen Árpád kori izmaelita (káliz) temetőjével – Orosháza-Bónum, Faluhely, 11-13. század.
2. Recens populációgenetika:
A recens populációgenetikai kutatás célja a Kárpát-medence populációgenetikai atlaszának összeállítása.
A ma élő népességek genetikai vizsgálatával a Kárpát-medence magyarlakta területeiről, valamint a honfoglaló magyar törzsek keleti vándorlásának állomásairól egy olyan populációgenetikai adatbázist kívánunk létrehozni, amely nem csupán a kutatócsoport, de más hazai és külföldi tudományos műhelyek munkájában is referenciaként szolgálhat. A Bodrogköz, Rétköz, Csallóköz, a bukovinai székelyek után újabb régiók genetikai összetételének vizsgálata kezdődik el, köztük Heves megye, az Őrség és a Sárrét.
A kutatásban résztvevők: Fóthi Erzsébet (BTK AGI), Fóthi Ábel (BTK AGI), Makra Szabolcs (BTK AGI), Krizsik Virág (BTK AGI), Kovács Alexandra (BTK AGI), Pamjav Horolma (NSZKK).
3. Stabilizotópos analízis:
A táplálkozással az emberi testbe épült stabil izotópok (C, N, O, Sr) aránya lehetőséget biztosít a történeti korokban élt ember táplálkozási szokásainak és vándorlástörténetének kutatására. A Földtani és Geokémiai Intézettel közösen alakítottuk ki a hazai stabilizotópos vizsgálatok lehetőségét. A vizsgálat fókuszába a honfoglaló magyarok Kárpát-medencei maradványait állítottuk. Az Alföld és a Felső Tisza-vidék leleteinek elemzésével a honfoglaló magyarok táplálkozásáról, mozgásuk útvonaláról és irányáról remélünk új adatokat nyerni.
A kutatásban résztvevők: Fóthi Erzsébet (BTK AGI), Demény Attila és Gugora Ariana (Földtani és Geokémiai Intézet).
A TKP támogatója az Innovációs és Technológiai Minisztérium (Kötelezettségvállalás azonosítója: ZH690024). Kezelő szerv az NKFIH (1121-1/2020).
Bronzkori társadalmak genetikai kutatása
Kiss Viktória Lendület programjának részeként bronzkori tömegsírokba (Érd, Balatonkeresztúr) temetett egyének genetikai kapcsolatait kutatjuk. Eszközeink a mitokondriális és a sejtmagi genom új generációs típusú (NGS) szekvenálása.
A tömegsírok mellett a 2015-ben indult őskori genomikai kutatást az első eredmények ismeretében bővítettük a középső és késő bronzkor vizsgálatával, további 60 mintát vonva be az analízisbe.
A projektben dolgozó munkatársak: Szeverényi Vajk (Déri Múzeum), Kiss Viktória (BTK RI), Kulcsár Gabriella (BTK RI), Köhler Kitti (BTK RI), Mende Balázs G. (BTK AGI), Szécsényi-Nagy Anna (BTK AGI), Gerber Dániel (BTK AGI, ELTE TTK), Hajdu Tamás (ELTE TTK), Fábián Szilvia (MNM)
Partner intézmények:
- MTM Embertani Tár
- Department of Genetics, Harvard Medical School (prof. dr. David Reich)
Projekttel kapcsolatban megjelent publikációk:
- https://doi.org/10.1093/molbev/msad182 Interdisciplinary analyses of Bronze Age communities from Western Hungary reveal complex population histories. Molecular Biology and Evolution, 2023;, msad182,
- Kustár Ágnes, Gerber Dániel, Fábián Szilvia, Köhler Kitti, Mende Balázs Gusztáv, Szécsényi-Nagy Anna, Kiss Viktória: Bronzkori nő szobrászi arcrekonstrukciója Balatonkeresztúr-Réti-dűlő lelőhelyről. Anthropológiai Közlemények (2022. évi kötet)
https://ojs.mtak.hu/index.php/anthropkozl?fbclid=IwAR2LGhHRaOtnby2RWuVPGnvec-CWnukOaqpU6f0lPWzR2S2LBgKhNZyo4XA
A magyar honfoglalás kori régészeti hagyaték keleti kapcsolatrendszere: Közép-Urál régió
A Régészeti adatbázis és archaeometriai kutatások alcímmel 2012-ben indult OTKA projektet (OTKA 106369) dr. Türk Attila vezette.
A magyar népesség eredetét az Közép-Urál vidékéről eredeztetik a kutatók, amely régióban magyar kutatók részvételével 2010-óta folynak feltárások Ujelgi temetőjében Szergej Botalov vezetésével. Laboratóriumunk Ujelgi temetőjéből feltárt emberi maradványok anyai DNS állományát kutatta, teljes mitokondriális genom szinten.
A projektben dolgozó munkatársak: dr. Türk Attila (PPKE), Mende Balázs Gusztáv (BTK AGI), Bea Szeifert (BTK AGI, ELTE TTK), Csáky Veronika (BTK AGI), Gerber Dániel (BTK AGI, ELTE TTK).
Partner intézmények: Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK, Régészeti Tanszék.
A projekt eredményein alapuló publikációk:
- Bea Szeifert et al. : Maternal genetic composition of early medieval (6th-10th centuries AD) populations lived in the Cis- and Trans-Ural and Volga-Kama Regions. Arkheologiya Evropeiskikh stepei : 6 pp. 202-221. (2018)
- Dániel Gerber et al.: Betekintés az Urál-vidéki népességek első évezredbeli genetikai összetételébe. Hadak útján. A népvándorláskor fiatal kutatóinak XXIX. konferenciája. Budapest, 2019. november 15–16. (29th Conference of young scholars on the Migration Period. November 15‒16, 2019, Budapest). Absztraktkötet. Szerk.: Sudár B. ‒ Türk A. Studia ad Archaeologiam Pazmaniensia 14. ‒‒ Magyar Őstörténeti Témacsoport Kiadványok 7. Budapest 2019. pp. 97-99. ISBN 978-963-9987-57-9
- Veronika Csáky et al.: Eastern genetic connections of two nomadic populations in the early medieval Carpathian Basin - IV международного конгресса археологии евразийских степей КОЧЕВЫЕ ИМПЕРИИ ЕВРАЗИИ В СВЕТЕ АРХЕОЛОГИЧЕСКИХ И МЕЖДИСЦИПЛИНАРНЫХ ИССЛЕДОВАНИЙ, ПОСВЯЩЕННОГО 100-ЛЕТИЮ РОССИЙСКОЙ АКАДЕМИЧЕСКОЙ АРХЕОЛОГИИ г. Улан-Удэ, 16–21 сентября 2019 г. Nomadic Empires in Eurasia in Archaeological and Interdisciplinary studies. 16-21. September 2019, Ulan-Ude. pp. 175-179. ISBN 978-5-7925-0567-4
- Veronika Csáky, Dániel Gerber, Bea Szeifert, Balázs Egyed, Balázs Stégmár, Sergei G. Botalov, Ivan V. Grudochko, Natalia P. Matveeva, Alexander S. Zelenkov, Anastasiia V. Sleptsova, Rimma D. Goldina, Andrey V. Danich, Balázs G. Mende, Attila Türk, Anna Szécsényi-Nagy: Early medieval genetic data from Ural region evaluated in the light of archaeological evidence of ancient Hungarians - Scientific Reports 2020. DOI: 10.1038/s41598-020-75910-z
- Veronika Csáky et al.: Genetikai adatok az Urál vidék kora középkori temetkezéseiből a korai magyarsággal kapcsolatba hozható régészeti hagyaték tükrében. In Hadak útján - A népvándorláskor fiatal kutatóinak XXIX. konferenciája, Budapest, 2019. november 15-16., 2023. kiad., 4:113–157. Budapest: Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Magyar Őstörténeti Kutatócsoport; Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Régészettudományi Intézet; Martin Opitz Kiadó.
- Csáky Veronika, Gerber Dániel, Csiky Gergely, Koncz István, Szeifert Bea, Mende Balázs Gusztáv, Egyed Balázs, Pamjav Horolma, Marcsik Antónia, Molnár Erika, Pálfi György, Gulyás András, Kovacsóczy Bernadett, M. Lezsák Gabriella, Lőrinczy Gábor, Szécsényi-Nagy Anna, Vida Tivadar: Az avar kori elit eredetének és rokoni szerveződésének archeogenetikai vizsgálata. In Hadak útján - A népvándorláskor fiatal kutatóinak XXIX. konferenciája, Budapest, 2019. november 15-16., 2023. kiad., 4:59–78. Budapest: Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Magyar Őstörténeti Kutatócsoport; Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Régészettudományi Intézet; Martin Opitz Kiadó
A Tihanyi Királykripta feltárására indult multidiszciplináris kutatási projekt
A Tihanyi Királykripta multidiszciplináris kutatása c. projekt 2021-ben az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) kezdeményezésére és annak pénzügyi támogatásával jött létre. A projekt keretében az ELKH Bölcsészettudományi Kutatóközpont (ELKH BTK) koordinálásával, más intézmények bevonása mellett hitelesítő ásatást és falkutatást végeznek a szakemberek.
A projekt vezetője Szovák Kornél professzor, az ELKH Tudományos Tanácsa Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumának tagja, az ELKH BTK Moravcsik Gyula Intézetének igazgatója, koordinátora pedig Mende Balázs Gusztáv, a BTK Archeogenomikai Intézetének igazgatóhelyettese, tudományos főmunkatársa.
A projekt legfontosabb célkitűzése a tihanyi bencés apátság I. András temetkezési helyeként számon tartott altemplomi részének hitelesítő régészeti kutatása. A „Tihanyi altemplomként” ismert Királykriptában az 1953-ban, továbbá az 1990-es években végzett részleges régészeti és műemléki kutatások több fontos kérdést is megválaszolatlanul hagytak a 11. századi épülettel és az alapítók sírjaival kapcsolatban: a középkori templom formája, a Királykripta és a középkori templom építészeti viszonya, a kripta boltozatának eredetisége, illetve esetleges későbbi módosításai egyelőre éppúgy eldöntetlen kérdések, mint az ide temetkező I. András király és Dávid herceg sírhelye, és a kriptában korábban feltárt további sírok keltezése és értelmezése. Nem tisztázott, hogy az 1953-ban a tér közepén elhelyezett sírkő alá visszatemetett emberi maradványok a kripta temetkezéseinek melyik fázisát reprezentálják: erre a kérdésre szénizotópos datálási módszerrel próbáltak választ adni a kutatók.
A projekt szakmai munkáját a Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója által felkért tanácsadó testület segíti, amelynek vezetője Balogh Balázs, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont főigazgatója, tiszteletbeli elnöke pedig Mihályi Jeromos, a bencés apátság elöljárója választotta meg. Az ásatási munkálatok 2021. május elején indultak Takács Ágoston régész vezetésével. A régészeti munkákkal részben párhuzamosan műemléki falkutatást is végez Simon Anna művészettörténész, műemléki szakértő.
A bioarcheológiai vizsgálatokat Szécsényi-Nagy Anna igazgató és Mende Balázs igazgatóhelyettes vezetésével az Archeogenomikai Intézet végzi: az emberi maradványok klasszikus morfológiai antropológiai vizsgálatát, a radiokarbon alapú kormeghatározás értékelését, valamint a DNS vizsgálatokat .
A kutatás a Tihanyi Bencés Apátság teljes támogatásával és aktív együttműködésével valósul meg.
Mobilitás és a népesség átalakulása a Kárpát-medencében a Kr. u. 5-7. században: változó társadalmak és identitások
Dr. Vida Tivadar vezette OTKA projekt (NN 113157) 2014-ben indult. Laborunk avar kori, kiemelkedően gazdag mellékletekkel (pl. arany veretes karddal) eltemetett személyek rokonsági vizsgálatait végzi el. A kutatás alapkérdése, hogy milyen családi kapcsolatok fűzték egymáshoz az avar kaganátus temetési rítus tekintetében legelőkelőbbnek minősülő személyeit? A kutatás populáció genetikai irányú kibővítésével pedig a kora avar korban feltételezhető népességbevándorlást szeretnénk nyomon követni. Vizsgálati módszereink között szerepel a teljes mitkondriális genom NGS alapú szekvenálása és a sejtmagi genom 1,24 millió polimorfizmusának analízise is.
Kutatásban résztvevő munkatársak: Vida Tivadar (BTK RI), Szécsényi-Nagy Anna (BTK AI), Csáky Veronika (BTK AI), Gerber Dániel (BTK AI, ELTE TTK), Mende Balázs Gusztáv (BTK AI)
Együttműködő magyarországi partnerintézmények: TTM Embertani Tár, Szegedi Tudományegyetem TTK Embertani Tanszék, ELTE BTK Régészeti Intézet
Külföldi partnerintézmény:
Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena (prof. dr. Johannes Krause)
Első eredmények az avar kori elit genetikai összetételéről a Scientific Reports szaklapban olvashatóak.
Ló háziasításának kutatása
Dr. Gál Erika "A környezettől a hitvilágig: életmód- és kultúraváltás az állatcsontleletek tükrében a késő rézkortól a késő bronzkorig" című OTKA NF 104792 számú pályázatának keretében 4000-7500 éves lovakat vizsgálunk a Kárpát-medencéből. Hibridizációs befogáson alapuló módszerrel teljes mitokondriális genomokat és az egykor élt állatok szőrzetszínét meghatározó géneket vizsgálunk abból az időszakból, amikor az első háziasított lovak megjelentek. Kutatásunk alapvető kérdése, hogy vajon a steppéről hozták-e az első háziasított lovakat, vagy helyben törtek-e be vadlovakat a késő rézkori-kora bronzkori Kárpát-medencében élt közösségek. A genetikai eredmények a Prof. Ludovic Orlando vezette ERC #681605 projekt keretein belül kerülnek publikálásra.
A projekt résztvevői: Gerber Dániel (BTK AGI, ELTE), Szécsényi-Nagy Anna (BTK AGI), Gál Erika (BTK RI), Kiss Viktória Lendület Mobilitás Kutatócsoportja (BTK RI), Kulcsár Gabriella (BTK RI).
Projekthez kapcsolodó publikáció:
- Pablo Librado, Naveed Khan, Antoine Fages, Mariya A. Kusliy, Tomasz Suchan, Laure Tonasso-Calvière, Stéphanie Schiavinato, Duha Alioglu, Aurore Fromentier, Aude Perdereau, Jean-Marc Aury, Charleen Gaunitz, Lorelei Chauvey, Andaine Seguin-Orlando, Clio Der Sarkissian, John Southon, Beth Shapiro, Alexey A. Tishkin, Alexey A. Kovalev, Saleh Alquraishi, Ahmed H. Alfarhan, Khaled A. S. Al-Rasheid, Timo Seregély, Lutz Klassen, Rune Iversen, Olivier Bignon-Lau, Pierre Bodu, Monique Olive, Jean-Christophe Castel, Myriam Boudadi-Maligne, Nadir Alvarez, Mietje Germonpré, Magdalena Moskal-del Hoyo, Jarosław Wilczyński, Sylwia Pospuła, Anna Lasota-Kuś, Krzysztof Tunia, Marek Nowak, Eve Rannamäe, Urmas Saarma, Gennady Boeskorov, Lembi Lōugas, René Kyselý, Lubomír Peške, Adrian Bălășescu, Valentin Dumitrașcu, Roxana Dobrescu, Daniel Gerber, Viktória Kiss, Anna Szécsényi-Nagy, Balázs G. Mende, Zsolt Gallina, Krisztina Somogyi, Gabriella Kulcsár, Erika Gál, Robin Bendrey, Morten E. Allentoft, Ghenadie Sirbu, Valentin Dergachev, Henry Shephard, Noémie Tomadini, Sandrine Grouard, Aleksei Kasparov, Alexander E. Basilyan, Mikhail A. Anisimov, Pavel A. Nikolskiy, Elena Y. Pavlova, Vladimir Pitulko, Gottfried Brem, Barbara Wallner, Christoph Schwall, Marcel Keller, Keiko Kitagawa, Alexander N. Bessudnov, Alexander Bessudnov, William Taylor, Jérome Magail, Jamiyan-Ombo Gantulga, Jamsranjav Bayarsaikhan, Diimaajav Erdenebaatar, Kubatbeek Tabaldiev, Enkhbayar Mijiddorj, Bazartseren Boldgiv, Turbat Tsagaan, Mélanie Pruvost, Sandra Olsen, Cheryl A. Makarewicz, Silvia Valenzuela Lamas, Silvia Albizuri Canadell, Ariadna Nieto Espinet, Ma Pilar Iborra, Jaime Lira Garrido, Esther Rodríguez González, Sebastián Celestino, Carmen Olària, Juan Luis Arsuaga, Nadiia Kotova, Alexander Pryor, Pam Crabtree, Rinat Zhumatayev, Abdesh Toleubaev, Nina L. Morgunova, Tatiana Kuznetsova, David Lordkipanize, Matilde Marzullo, Ornella Prato, Giovanna Bagnasco Gianni, Umberto Tecchiati, Benoit Clavel, Sébastien Lepetz, Hossein Davoudi, Marjan Mashkour, Natalia Ya. Berezina, Philipp W. Stockhammer, Johannes Krause, Wolfgang Haak, Arturo Morales-Muñiz, Norbert Benecke, Michael Hofreiter, Arne Ludwig, Alexander S. Graphodatsky, Joris Peters, Kirill Yu. Kiryushin, Tumur-Ochir Iderkhangai, Nikolay A. Bokovenko, Sergey K. Vasiliev, Nikolai N. Seregin, Konstantin V. Chugunov, Natalya A. Plasteeva, Gennady F. Baryshnikov, Ekaterina Petrova, Mikhail Sablin, Elina Ananyevskaya, Andrey Logvin, Irina Shevnina, Victor Logvin, Saule Kalieva, Valeriy Loman, Igor Kukushkin, Ilya Merz, Victor Merz, Sergazy Sakenov, Victor Varfolomeyev, Emma Usmanova, Viktor Zaibert, Benjamin Arbuckle, Andrey B. Belinskiy, Alexej Kalmykov, Sabine Reinhold, Svend Hansen, Aleksandr I. Yudin, Alekandr A. Vybornov, Andrey Epimakhov, Natalia S. Berezina, Natalia Roslyakova, Pavel A. Kosintsev, Pavel F. Kuznetsov, David Anthony, Guus J. Kroonen, Kristian Kristiansen, Patrick Wincker, Alan Outram & Ludovic Orlando: The origins and spread of domestic horses from the Western Eurasian steppes. Nature (2021). https:
//doi.org/10.1038/s41586-021- 04018-9
Avar populáció továbbélésének kutatása
A késő avar népességet megcélzó kutatást a Szilágyi Family Foundation támogatja.
Kutatásunk első fázisában az Észak-Dunántúlra koncentrálunk. Régészeti genetikai vizsgálatokkal a következő kérdésekre keressük a válaszokat:
- A késő avar kori népesség genetikai összetétele mennyiben különbözik a 10-11. századi népességek genetikai összetételétől?
- Kimutatható-e a késő avar népesség továbbélése?
Munkatársak a projektben: Merva Szabina, Mende Balázs G. (BTK AGI), Szeifert Bea (BTK AGI, ELTE TTK), Tomka Péter
Kulturális átalakulások genomikai kutatása a Kárpát-medence 4000 éves őstörténetéből
Az Őstörténeti Genom projekt a Kárpát-medencében a Kr. e. 6000-2000 közötti időszakban (kora neolitikumtól a kora bronzkor végéig) élt populációk történetére fókuszál. Közel az összes régészeti kultúrát megvizsgáljuk ebből az időintervallumból, az őket alkotó embereken keresztül. A projekt populációk genetikai összetételét és esetleges keveredéseit kutatja, részleteiben rekonstruálva a Kárpát-medence őskorának 4000 éves népesedéstörténetét. Eszközünk az új generációs szekvenálás (NGS), amellyel közel 160 egyén DNS állományát teszteljük a teljes mitokondriális genom és közel 300 sejtmagi DNS pozíció vizsgálatával, majd a jó megtartású humán minták genomjaiból mintegy egymillió egypontos polimorfizmust (SNP) elemzünk.
A 2015-ben indult kutatást az első eredmények ismeretében bővítettük a középső és késő bronzkor vizsgálatára is, további 60 mintát vonva be az analízisbe.
Projekt időtartama: 2015. április- 2017. december.
A projektben dolgozó intézeti munkatársak: Mende Balázs Gusztáv, Szécsényi-Nagy Anna, Kulcsár Gabriella, Kiss Viktória, Bondár Mária, Oross Krisztián, Jakucs János, Köhler Kitti (MTA BTK Régészeti Intézet).
Külföldi partnerintézmények:
- Department of Genetics, Harvard Medical School (prof. dr. David Reich)
- Max Planck Institute for the Science of Human History, Jena (dr. Wolfgang Haak)
- Institute for Prehistory and Archaeological Science and Hightech Research Center, University of Basel, Basel
- Danube Private University, Center of Natural and Cultural History of Teeth, Krems (prof. dr. Kurt W. Alt)
- Deutsches Archaeologisches Institut, Römisch-Germanische Kommission, Frankfurt (prof. dr. Bánffy Eszter)
Történeti genetika a magyar ethnogenezis kutatásában
(konzorciumi partner: MTA SZBK Genetikai Intézet)
Az NKFP 5. keretprogramban elnyert pályázatunk alapvető célja az volt, hogy jó hatásfokkal alkalmazható, régészeti és történeti kérdések megválaszolására alkalmas történeti genetikai adatokat tárjunk fel, amelyekkel képet alkothatunk a Közép- és Kelet-Európa népességtörténetének más források által egyáltalán fel nem tárható időszakairól. Az alkalmazott molekuláris genetikai vizsgálatokkal fény derült e régiók alapnépességének, bevándorlóinak és a különböző anyagi kultúrák kapcsán ismert népcsoportoknak a genetikai összefüggéseire.
Egy új mintavételi eljárás kidolgozásával arra is törekedtünk, hogy ne csak nagy mennyiségű, hanem lehetőség szerint igen jó minőségű, tiszta, DNS-szennyeződéstől mentes csontport kapjunk.
A Kárpát-medence történeti genetikája
(NKFP 5/038/2004, konzorciumi partner: MTA SZBK Genetikai Intézet)
Az NKFP kutatási program 2004-2007 között zajlott Szegeden és Budapesten. A korábbi projekt folytatásakor törekedtünk olyan mintákat bevonni a kutatásba, amelyekből a kapott eredmények segítik kisebb, a régészeti kutatás számára jelentős kérdések megválaszolását, másfelől pedig törekedtünk az egész Kárpát-medencét lefedő mintagyűjtésre.
Kutatásban résztvevő személyek: prof. dr. Raskó István, Tömöry Gyöngyvér, Bogácsi-Szabó Erika, Csányi Bernadett (MTA SZBK Genetikai Intézet, Szeged), Csősz Aranka, Mende Balázs Gusztáv, Langó Péter (MTA BTK Régészeti Intézet)
A két NKFP-projekt eredményeit Magyar Tudomány 2008. októberi számában megjelent cikksorozat foglalja össze: Tovább a Magyar Tudomány honlapjára.
A projekt további publikációi a Publikációk menüpontban olvashatóak.
Harta-Freifelt 10. századi honfoglalás kori temető archeogenetikai elemzése
A hartai honfoglalás kori temető genetikai elemzése a korábban lezárult Kárpát-medence 9-10. századi időszakát kutató NKFP programokba illeszkedett bele. Harta-Freifelt egy teljesen feltárt klasszikus honfoglalás kori temető, amelynek genetikai vizsgálata a temető összes sírjára kiterjedt. A mitokondriális DNS vizsgálatok azt a meglepő eredményt hozták, hogy a temetőben anyai ágon nem lehet családi kapcsolatokat kimutatni. Különösen érdekes ez annak ismeretében, hogy az ide temetettek több mint 80 százaléka nő volt.
Kutatásban résztvevő személyek: prof. dr. Raskó István (MTA SZBK, Szeged), Csősz Aranka, Mende Balázs Gusztáv, Langó Péter (MTA BTK RI)
Avar kori temetkezések csontanyagának archeogenetikai analízise
A szegvár-oromdűlői kora avar kori temető és a fülkesíros temetkezési szokás a Tiszántúlon (OTKA 76375)
2009-2012 között futó interdiszciplináris OTKA projekt, a szegedi Móra Ferenc Múzeum vezette (Bende Lívia, Lőrinczy Gábor), célja pedig a tiszántúli avar temetők fülkesíros temetkezési szokásának változása mögötti esetleges népességtörténeti változások kutatása volt, három temető (Szegvár-Oromdűlő, Székkutas-Kápolnadűlő, Pitvaros-Víztározó) embertani anyagának archeogenetikai vizsgálatával. A DNS-vizsgálatok során kiderült, hogy a temetők csontjai genetikai állományának prezervációja nagyon gyenge, ezért többszörösen megismételt eljárásokkal is csak 34 esetben sikerült az mtDNS teljes-vagy részleges analízise. Így a kapott eredmények ebben a formában egyelőre csak egy avar kori mtDNS-adatbázis alapjául szolgálhatnak.
Az avar adatbázis részét képezi a honfoglaló népességéről írt genetikai tanulmánynak: Csősz, A, Szécsényi-Nagy, A, Csákyova, V, Langó, P, Bódis, V, Tömöry, G, Nagy, M, Mende, BG. (2016) Maternal Genetic Ancestry and Legacy of 10th Century AD Hungarians. BioRxiv. 10.1101/056655
A magyar honfoglalás kori régészeti hagyaték keleti kapcsolatrendszere: a szaltovói kultúra
Régészeti adatbázis és archaeometriai kutatások alcímmel 2012-ben indult OTKA projektet (OTKA 106369) dr. Türk Attila vezeti.
A magyar törzsszövetség Kárpát-medence előtti szálláshelyét a mai Ukrajna és Dél-Oroszország területén lokalizálják a kutatók, amely régió meghatározó 8-9. századi régészeti kultúrája az úgynevezett szaltovói kultúra volt. Ehhez a kultúrkörhöz tartozó, 9. századi Verhnij Szaltovó lelőhelyen feltárt egyének mitokondriális DNS vizsgálata kezdetét jelzi egy nagyobb kutatási programtervnek. A másik kérdés a magyarság kialakulásának szemszögéből indul ki, nevezetesen, hogy a szaltovói kultúra, illetve kultúrkör játszott-e, és ha igen milyen szerepet az előmagyarok etnogenezisében. A magyarországi kutatásban, illetve oktatásban ugyanis mind a mai napig elfogadott tétel, hogy a magyarok elődei valamikor a 8. század második felétől a szaltovói kultúrkör területén éltek, vándoroltak át a Volga-Dél-Urál régióból kiindulva mai hazájuk felé. Bár ezt az újabb hazai kutatások, illetve az ukrán és orosz régészek egyaránt vitatják, nem haszontalan (kontroll jelleggel) genetikai szempontból is megvizsgálni ezt a kérdést.
A projektben dolgozó munkatársak: dr. Türk Attila (PPKE), Mende Balázs Gusztáv, Stégmár Balázs (MTA BTK Régészeti Intézet), Csáky Veronika (Konstantin Filozófus Egyetem)
Partner intézmények: Pázmány Péter Katolikus Egyetem BTK, Régészeti Tanszék
A szaltovói minták vizsgálatainak publikációja: Csősz A, Mende BG, Langó P. (2012): Arheogenetičeskie issledovani â materialov saltovskoj i drevnevengrskoj kul'tur. In: Centr pam'jatkoznavstva NANU Starožitnosti Livoberežnogo Podniprov'â / Antiquities of the Dnieper Left Bank Regions. Kiev: Institut Arheologii Nacional'noi Akademii nauk Ukraini, 2012, p. 94-101.ISBN:978-966-8999-50-5.
Alsónyék 10b lelőhely 13. sírcsoportjának genetikai vizsgálata
Prof. dr. Bánffy Eszter vezette OTKA kutatási projekt (OTKA K 81230) keretében került sor a késő újkőkori lengyeli kultúra népességéhez kötött 13. sírcsoport vizsgálatára. 36 személy mitokondriális DNS-ének tipizálását végeztük el. Az anyai vonalak feltérképezése mellett a Szegedi Tudományegyetemmel közösen a tuberkulózist okozó Mycobacterium kórokozó genetikai nyomai után is kutattunk 38 egyén csontmaradványában. Eredményekről bővebben a Tuberculosis folyóirat 2015 júniusi számában számoltunk be. Tovább a Tuberculosis honlapjára.
Kutatásban résztvevő munkatársak: Bánffy Eszter, Osztás Anett, Csősz Aranka, Köhler Kitti, Mende Balázs Gusztáv (MTA BTK Régészeti Intézet), Pósa Annamária, dr. Pálfy György (Szegedi Tudományegyetem)
Partner intézmények:
- Szegedi Tudományegyetem, Embertani Tanszék
- Institute for Mummies and the Iceman, EURAC Research, Bolzano
A Kárpát-medence népességének archeogenetikai vizsgálata az újkőkorban
Az újkőkor (neolitikum) Kárpát-medencei népességének archeogenetikai vizsgálatát a német DFG (Deutsche Froschungsgemeinschaft, AL 287-10-1) finanszírozta 2010-2014 között. A projekt címe: 'Bevölkerungsgeschichte des Karpatenbeckens in der Jungsteinzeit und ihr Einfluss auf die Besiedlung Mitteleuropas' / 'Kárpát-medence újkőkori népességtörténete és annak hatása Közép-Európa benépesedésére'. A kutatást prof. dr. Kurt W. Alt (Johannes Gutenberg Egyetem) vezette, társvezetője pedig prof. dr. Bánffy Eszter (MTA BTK RI) volt. A Kárpát-medencei újkőkor 2000 éves népességtörténetét biorégészeti módszerekkel kutattuk, ca. 600 temetkezést vizsgálva a régészet, antropológia, molekuláris genetika és az izotópkémia eszköztárával. Célunk az egymást követő régészeti kultúrákat alkotó emberek táplálkozásának, életmódjának, genetikai kapcsolatainak felderítése volt, mely hozzásegít minket az újkőkori népességek dinamikájának, mozgásainak és kapcsolatrendszereinek rekonstruálásához.
A projekten dolgozó munkatársak: Bánffy Eszter, Jakucs János, Szécsényi-Nagy Anna, Mende Balázs Gusztáv, Köhler Kitti, Oross Krisztián, Marton Tibor, Osztás Anett (MTA BTK RI)
A projektben dolgozó külföldi munkatársak: prof. dr. Kurt W. Alt, Victoria Keerl, Marc Fecher (Johannes Gutenberg Egyetem, Mainz)
Magyarországi partner intézmények: Balaton Múzeum Keszthely, Damjanich János Múzeum Szolnok, Déri János Múzeum Debrecen, Dobó István Múzeum Eger, ELTE BTK Régészeti Intézet, Hermann Ottó Múzeum Miskolc, Janus Pannonius Múzeum Pécs, Laczkó Dezső Múzeum Veszprém, Móra Ferenc Múzeum Szeged, Nemzeti Örökségvédelmi Központ, Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Szegedi Tudományegyetem Antropológia Tanszék, Szent István Király Múzeum Székesfehérvár, Wosinsky Mór Múzeum Szekszárd.
A projekt eddig megjelent tanulmányait itt tekintheti meg.
Nyitra-Sindolka 10-11. századi temető archeogenetikai vizsgálata
Nyitra-Sindolka 10-11. századi temető genetikai vizsgálata a Szlovák Köztársaság Oktatási, Kutatási és Sport Minisztériuma által finanszírozott tudományos három éves projekt (VEGA - 1/0897/12 "10. századi kontaktus zónából származó populáció archeogenetikai vizsgálata/ Archeogenetický výskum kontaktnej zóny z 10. storočia na Slovensku") keretében végeztük, mely négy intézmény közötti nemzetközi megállapodás keretében valósult meg:
- Konstantin Filozófus Egyetem, Nyitra / Univerzita Konstantína Filozofa v Nitre
- MTA BTK RI Archeogenetikai Laboratórium, Budapest
- Szlovák Tudományos Akadémia Régészeti Intézete, Nyitra
- Selye János Egyetem, Komárom
A nyitra-sindolkai több mint 300 sírt tartalmazó temetőt dr. Gabriel Fusek régész tárta fel 1985-1986-ban. Két területen fekszik, és a morva-magyar köznépre jellemző, ún. Bijelo Brdo kultúra jegyeit viseli. Vizsgálataink során 20 kiválasztott egyénből 14-nek sikerült a mitokondriális DNS-ét a HVR-I régióban haplotipizálnunk és haplocsoportba sorolnunk. Eredményeinket összehasonlítjuk a magyar honfoglaló és más európai középkori adatbázisokkal is, hogy megismerjük és értelmezzük a kontakt zóna kevert lakosságának genetikai összetételét.
A projekt vezetői: prof. dr. Mária Bauerová (Konstantin Filozófus Egyetem), dr. Nagy Melinda (Selye János Egyetem). A projektben dolgozó munkatársak: Csáky Veronika (Konstantin Filozófus Egyetem), Mende Balázs Gusztáv, Csősz Aranka (MTA BTK Régészeti Intézet).
Kutatás publikációja: Csákyova V, Szécsényi-Nagy A, Csősz A, Nagy M, Fusek, G, Langó P, Bauer, M, Mende BG, Makovický, P, Bauerová, M. (2016): Maternal Genetic Composition of a Medieval Population from a Hungarian-Slavic Contact Zone in Central Europe. PLoS ONE 11(3): e0151206. doi:10.1371/journal.pone.0151206.
A kassai Rákóczi kriptába temetett személyek genetikai vizsgálata
A kassai premontrei, korábban jezsuita templom egyik kriptájában temették el I. Rákóczi Ferencet. A templom kriptáját több alkalommal feldúlták. A Rákóczi-kriptának tartott helyiség földjéből előkerült csontok vizsgálatával igazolni lehet az oda temetett I. Rákóczi Ferenc és édesanyja maradványainak genetikai összefüggését, ezzel hitelesítve a csontmaradványokat.
Kutatásban résztvevő személyek: dr. Nagy Melinda (Selye János Egyetem), Mende Balázs Gusztáv, Szécsényi-Nagy Anna (MTA BTK RI)