2025. április 28–30. között került megrendezésre a Magyar Nemzeti Múzeumban a második KÖRNYEZET - EMBER - KULTÚRA konferencia. Mintegy száz előadásból és poszterből ismerhették meg az érdeklődők a természettudományok és a régészet szakértőinek együttműködésében rejlő, szerteágazó lehetőségeket.

Az archeometria, biorégészet, iparrégészet, kísérleti régészet és környezetrégészet területei köré szerveződő konferencián az Archeogenomikai Intézet négy munkatársa számolt be kutatásai eredményeiről:

Csáky Veronika Kulcsár Valériával közösen a Pesti-síkság három lelőhelyéről (Maglód, Ecser, Üllő) származó, 3–5. századi DNS minták elemzése alapján beszélt a szarmata és hun kori népesség genetikai összetételéről és rokoni kapcsolatairól. A kutatás hozzájárul ahhoz, hogy a szarmata népesség korábban kevéssé feltárt génállományáról, rokoni kapcsolatrendszeréről tisztább képet kaphassunk. Az előadás szerzősora és címe:

  • Csáky Veronika – Szeifert Bea – Kulcsár Valéria – Mende Balázs Gusztáv – Szécsényi-Nagy Anna:
    A Pesti-síkság szarmata és hun kori népességének archeogenomikai vizsgálata 

Szeifert Bea és Gyuris Balázs szerzőtársaikkal közel 200 mintát vizsgálva igyekeztek feltárni a honfoglaló magyarok és a hozzájuk régészeti, történeti szempontból köthető, keleti szállásterületeken élt csoportok közötti komplex genetikai kapcsolatrendszert. Az anyai és apai vonalak mellett a teljes örökítőanyag elemzésével egyértelmű összefüggések rajzolódnak ki a Kárpát-medence, a Volga-Urál régió és az Etelköz régió lakossága között a genetikai komponensek tekintetében. Az előadás szerzősora és címe:

  • Szeifert Bea – Gyuris Balázs – Csáky Veronika – Mende Balázs Gusztáv – Langó Péter – Türk Attila – Szécsényi-Nagy Anna:
    Archeogenomikai adatok a korai magyarság szállásterületeiről

Szécsényi-Nagy Anna, a Lendület Biorégészet Kutatócsoport vezető kutatója a programban vizsgált különböző biorégészeti irányokat és első genetikai eredményeiket mutatta be. A projekt a római kori Pannonia északkeleti részének multietnikus és multikulturális lakosságát vizsgálja interdiszciplináris megközelítésben. Munkatársaival a népesség biológiai összetétele és dinamikája mellett az eltérő településtípusok lakóinak életkörülményeit és egészségi állapotát is elemzik. Az előadás szerzősora és címe:

  • Szécsényi-Nagy Anna – Jakab Kristóf – Kiss Krisztián – Merczi Mónika – Láng Orsolya – Vámos Péter – Zsidi Paula – Bernert Zsolt – Mende Balázs Gusztáv:
    Északkelet Pannónia lakosságának biorégészeti elemzése

Kiss Krisztián az aquincumi katonaváros területén feltárt lelőhelyek vizsgálati eredményein keresztül nyújtott betekintést a Lendület Biorégészet Kutatócsoport paleopatológiai elemzéseibe. Ezek célja rekonstruálni a múltban élt közösségek különböző csoportjainak életmódját, általános egészségi állapotát, az őket ért környezeti hatásokat. Az eddigi eredmények mellett felvázolta az embertani kutatómunka jövőbeli céljait és a más területekkel való együttműködés lehetőségeit. Az előadás szerzősora és címe:

  • Kiss Krisztián – Mateovics-László Orsolya – Madai Ágota – Köhler Kitti – Merczi Mónika – Láng Orsolya – Bernert Zsolt – Mende Balázs – Vámos Péter – Zsidi Paula – Szécsényi-NagyAnna:
    Élet a határvidéken – Az aquincumi katonaváros temetőinek paleopatológiai vizsgálati eredménye

krisztian mnm kek 1

veronika mnm kekbea mnm kek